Miejsce na różne artykuły takie jaki powitanie itp
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
Strategia działania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Będzinie oparta jest na zasadzie uwzględnienia szeregu aspektów, do których należą interesy społeczne, relacje z klientami tut. jednostki organizacyjnej, ale w szczególności oparta jest na odpowiedzialności i zapobieganiu powstawaniu naruszeń zarówno wewnątrz jednostki organizacyjnej jak i wśród podmiotów współpracujących.
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu:
- umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości wsparcie osób i rodzin w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia im życia w warunkach odpowiadających godności człowieka (art. 2 ust 1 ustawy o pomocy społecznej) (art. 3 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej)
Potrzeby osób i rodzin korzystających z pomocy są uwzględniane, jeżeli:
- odpowiadają celom i mieszczą się w możliwościach pomocy społecznej (art. 3 ust. 4 ustawy o pomocy społecznej). Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy (art. 3 ust. 3 ustawy o pomocy społecznej).
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
Strategia działania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Będzinie oparta jest na zasadzie uwzględnienia szeregu aspektów, do których należą interesy społeczne, relacje z klientami tut. jednostki organizacyjnej, ale w szczególności oparta jest na odpowiedzialności i zapobieganiu powstawaniu naruszeń zarówno wewnątrz jednostki organizacyjnej jak i wśród podmiotów współpracujących.
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
Realizując zadania wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa publikujemy informacje na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni oraz porady jak zabezpieczyć się przed tymi zagrożeniami.
Cyberbezpieczeństwo zgodnie z obowiązującymi przepisami to „odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy” (art. 2 pkt 4, Dz.U. 2020.1369 t.j. z dnia 2020.08.11).
Najpopularniejsze zagrożenia w cyberprzestrzeni:
- Malware - oprogramowanie, które wykonuje złośliwe zadanie na urządzeniu docelowym lub w sieci, np. uszkadza dane lub przejmuje system.
- Phishing - atak za pośrednictwem poczty e-mail polegający na nakłonieniu odbiorcy wiadomości e-mail do ujawnienia poufnych informacji lub pobrania złośliwego oprogramowania.
- Spear Phishing - bardziej wyrafinowana forma phishingu, w której napastnik podszywa się pod osobę bliską osoby atakowanej.
Atak typu “Man in the Middle” (MitM) - atak ten wymaga, aby napastnik znalazł się między dwiema stronami, które się komunikują i był w stanie przechwytywać wysyłane informacje. - Trojan - (koń trojański) - oprogramowanie, które podszywa się pod przydatne lub ciekawe dla użytkownika aplikacje, implementując szkodliwe, ukryte przed użytkownikiem różne funkcje (oprogramowanie szantażujące - ransomware, szpiegujące - spyware etc.).
- Ransomware - atak polegający na zaszyfrowaniu danych w systemie docelowym i zażądaniu okupu w zamian za umożliwienie użytkownikowi ponownego dostępu do danych.
- Atak DoS lub DDoS - atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania poprzez zajęcie wszystkich wolnych zasobów. DDoS atakuje z wielu miejsc równocześnie.
- Ataki IoT w Internecie rzeczy - atak polegający na przejmowaniu kontroli nad urządzeniami w sieci Internet: inteligentnymi domami, budynkami, sieciami energetycznymi, urządzeniami gospodarstwa domowego - przemysłu etc.).
- Data Breaches (naruszenie danych) - atak tego typu polega na kradzieży danych. Motywy naruszeń danych obejmują przestępstwa: (tj. kradzieży tożsamości, chęci zawstydzenia instytucji, szpiegostwo i inne).
- Malware w aplikacjach telefonów. Urządzenia mobilne są szczególnie podatne na ataki złośliwego oprogramowania.
Sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami:
- Higiena hasła - nie da się obronić przed atakami używając prostych haseł, takich jak „1234”. Odpowiednie, złożone hasło może ochronić konsumentów przed zagrożeniami cybernetycznymi.
- Oprogramowanie antywirusowe - subskrybuj dobrej jakości oprogramowanie antywirusowe oraz zaplanuj aktualizacje automatyczne systemu operacyjnego na Twoim urządzeniu.
- Nie otwieraj plików nieznanego pochodzenia. Zachowaj ostrożność podczas otwierania załączników plików. Na przykład, jeśli otrzymasz wiadomość e-mail z załącznikiem PDF z opisem „zaległa faktura”, nie otwieraj go jeśli zobaczysz, że pochodzi on z nietypowego e-maila, takiego jak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ! Otwórz dopiero jeżeli masz 100% pewności, że wiesz kto wysłał wiadomość. - Nie korzystaj ze stron internetowych, które nie mają ważnego certyfikatu bezpieczeństwa, chyba że masz stuprocentową pewność, że strona taka jest bezpieczna.
- Staraj się nie odwiedzać zbyt często stron, które oferują darmowe atrakcje (filmiki, muzykę, aplikacje) - często na takich stronach znajdują się ukryte wirusy, trojany i inne zagrożenia.
- Nie zostawiaj danych osobowych w niesprawdzonych serwisach i na stronach, jeżeli nie masz absolutnej pewności, że nie będą one widoczne dla osób trzecich.
- Pamiętaj, że żadna instytucja nie wysyła e-maili do swoich klientów/interesantów z prośbą o podanie hasła lub loginu w celu ich weryfikacji.
Odnośniki do stron dotyczących cyberbezpieczeństwa:
- poradniki na witrynie internetowej Serwis Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbezpieczenstwo
- publikacje z zakresu cyberbezpieczeństwa: https://www.cert.pl
- zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów prowadzony na witrynie internetowej CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działającego na poziomie krajowym: https://www.cert.pl/ouch
- strona internetowa kampanii STÓJ. POMYŚL. POŁĄCZ mającej na celu zwiększanie poziomu świadomości społecznej i promowanie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni: https://stojpomyslpolacz.pl/stp
Jeżeli chcesz anonimowo i łatwo zgłosić nielegalne i szkodliwe treści, na które natknąłeś się w sieci możesz zrobić to za pomocą tego formularza.
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
Deklaracja dostępności
Wstęp Deklaracji
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do serwisu internetowego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie.
Data publikacji strony internetowej: 2020-02-28
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-03-13
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości, pliki publikowane po 28.02.2020 r. są dostępne,
- część z opublikowanych zdjęć nie posiada opisu alternatywnego, mają one charakter promocyjny i nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- wersję kontrastową,
- możliwość zmiany rozmiaru tekstu,
- widoczny fokus,
- wyróżnienie odnośników.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-02-28. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Będzinie przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych cyfrowej strony internetowej korzystając z dostępnego narzędzia do oceny strony: Test - European Internet Inclusion Initiative (http://checkers.eiii.eu/), z którego wynika, że strona internetowa www.mops.bedzin.pl spełnia wymagania w 95,16 %.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Paweł Zuwalski, adres poczty elektronicznej
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich .
Dostępność architektoniczna
Siedziba główna Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie przy ul. 11 Listopada 1
- Budynek dwukondygnacyjny, znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Bema i 11 Listopada.
- W budynku znajdują się działy: Kadr Administracji i Obsługi, Dział Finansowo – księgowy, Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych, Dział Realizacji Świadczeń, Dział Poradnictwa Specjalistycznego, Dział Pomocy Środowiskowej, Klub Integracji Społecznej, Zespół ds. Niebieskich Kart.
- Trzy wejścia przystosowane są dla osób niepełnosprawnych.
- Wejście nr 1 - Pracownik punktu obsługi klienta będącego na parterze budynku, pomaga osobie niepełnosprawnej dostać się do wnętrza budynku, następnie ustala cel wizyty osoby i powiadamia właściwego pracownika działu do załatwienia sprawy. Sprawa jest załatwiana na parterze budynku w wyznaczonym miejscu.
Wejście nr 2 – świadczenia wychowawcze, pracownik działu pomaga osobie niepełnosprawnej dostać się do pomieszczenia i załatwia właściwą dla osoby sprawę.
Wejście nr 3 – świadczenia rodzinne i alimentacyjne, pracownik działu pomaga osobie niepełnosprawnej dostać się do pomieszczeń działu i załatwia właściwą dla osoby sprawę. - W budynku mieści się również toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych parter wejście nr 1 budynku.
- Wzdłuż ulicy siedziby głównego budynku MOPS znajduje się parking, bez wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie oferuje możliwość skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem
Rejon Opiekuńczy Śródmieście przy ul. 11 Listopada 4
- Zarządcą budynku jest MZBM Będzin. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby działu Pomocy Środowiskowej.
- Wejście do rejonu opiekuńczego nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem
- Zaraz przy wejściu na rejon opiekuńczy na ulicy jest wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Rejon Opiekuńczy Zamkowe przy ul. Bursztynowej 11
- Zarządcą budynku jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wspólnota". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby działu Pomocy Środowiskowej.
- Wejście do rejonu opiekuńczego nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
Rejon Opiekuńczy Grodziec przy ul. Barlickiego 16
- Zarządcą budynku jest Wspólnota Mieszkaniowa Będzin ul. Barlickiego 16. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby działu Pomocy Środowiskowej.
- Wejście do rejonu opiekuńczego nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
Rejon Opiekuńczy Warpie przy ul. rtm. Witolda Pileckiego 9
- Zarządcą budynku jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wspólnota". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby działu Pomocy Środowiskowej.
- Wejście do rejonu opiekuńczego jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych - podjazd dla wózków inwalidzkich. Pracownik pomaga osobie niepełnosprawnej dostać się do pomieszczeń rejonu opiekuńczego.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem
Rejon Opiekuńczy Ksawera przy ul. rtm. Witolda Pileckiego 9
- Zarządcą budynku jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wspólnota". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby działu Pomocy Środowiskowej.
- Wejście do rejonu opiekuńczego jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych - podjazd dla wózków inwalidzkich. Pracownik pomaga osobie niepełnosprawnej dostać się do pomieszczeń rejonu opiekuńczego.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem
Rejon Opiekuńczy Syberka przy ul. Biskupa Adama Śmigielskiego 2
- Zarządcą budynku jest Parafia Nawiedzenia NMP. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby działu Pomocy Środowiskowej.
- Wejście do rejonu opiekuńczego nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- Zaraz przy wejściu na rejon opiekuńczy na ulicy znajduje się parking.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
Rejon opiekuńczy Łagisza przy ul. Energetycznej 10
- Zarządcą budynku jest Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na pierwszym piętrze budynku na potrzeby działu Pomocy Środowiskowej.
- Wejście do rejonu opiekuńczego jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
Schronisko Dla Bezdomnych Mieszkańców Miasta Będzina
- Budynek dwukondygnacyjny znajdujący się na ulicy Wolskiej 45.
- Wejście jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Pracownik schroniska, pomaga osobie niepełnosprawnej dostać się do wnętrza budynku.
- W budynku mieści się również toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych parter wejście główne budynku.
- Przy budynku Schroniska znajduje się parking, z wyznaczonymi miejscami dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Będzinie Filia I
- Budynek jednokondygnacyjny. Znajduje się na ulicy Jana Sobieskiego 1.
- Wejście do dziennego domu pomocy nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Będzinie Filia II
- Zarządcą budynku jest Spółdzielnia Mieszkaniowej "Wspólnota". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby działu Dzienny Dom Pomocy Społecznej. Budynek znajduje się przy ul. rtm. Witolda Pileckiego 7.
- Wejście do dziennego domu pomocy nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku nie występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
Centrum usług Senioralnych przy ul. 1go-Maja 2
- Zarządcą budynku jest Bogusława Michalik Zarządzanie Nieruchomościami Sosnowiec. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie wynajmuje pomieszczenia na parterze budynku na potrzeby Centrum Usług Społecznych.
- Wejście do Centrum Usług Społecznych jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych.
- W budynku znajduje się toaleta dla niepełnosprawnych.
- W budynku występują inne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
- Przy siedzibie Centrum Usług Społecznych po drugiej stronie ulicy znajduje się parking z wyznaczonym miejscem dla osób niepełnosprawnych.
- Do budynku można wejść z psem asystującym i z psem przewodnikiem.
- Szczegóły
- Kategoria: Różne
Nasza witryna może wykorzystywać pliki „cookies” które służą identyfikacji sesji użytkownika podczas korzystania z naszych serwisów. Pliki te zapewniają poprawne działanie Witryny.
Pliki cookies to pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika witryny. Zazwyczaj zawierają one nazwę witryny z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
Pliki Cookies stosowane na naszej stronie nie przechowują żadnych danych osobowych ani innych informacji zebranych od użytkowników.
Gromadzenie danych:
Zgodnie z przyjętą praktyką większości serwisów WWW, przechowujemy zapytania HTTP kierowane do naszego serwera. Oznacza to, że znamy publiczne adresy IP, z których użytkownicy przeglądają treści informacyjne naszego serwisu. Przeglądane treści identyfikowane są poprzez adresy URL. Znamy również między innymi:
- czas nadejścia zapytania,
- czas wysłania odpowiedzi,
- adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link) - w przypadku gdy przejście do strony ośrodka nastąpiło przez odnośnik,
- informacje o przeglądarce użytkownika.
Dane te nie są kojarzone z konkretnymi osobami przeglądającymi stronę. Dla zapewnienia jak najwyższej jakości serwisu, okazjonalnie analizujemy pliki z logami w celu określenia, które strony odwiedzane są najczęściej, jakie przeglądarki stron WWW są używanie, czy struktura strony nie zawiera błędów, itp.
Dane gromadzone są również w celu:
- mierzenia ruchu użytkownika na stronach za pomocą kodu Google Analytics - więcej informacji o plikach cookies w Google Analytics można znaleźć na stronie: https://support.google.com/analytics/topic/2919631?hl=pl&ref_topic=1008008,
Wykorzystywanie danych:
Zebrane dane przechowywane są jako materiał pomocniczy służący do administrowania serwisem. Informacje w nich zawarte nie są ujawniane nikomu poza osobami upoważnionymi do administrowania serwerem oraz siecią ośrodka. Na podstawie plików logów mogą być generowane statystyki stanowiące pomoc w administrowaniu. Zbiorcze podsumowania w postaci takich statystyk nie zawierają żadnych cech identyfikujących osoby odwiedzające serwis.
Rodzaje plików cookies:
W ramach naszej strony stosowane są dwa rodzaje plików cookies:
- "sesyjne" (session cookies)
- "stałe" (persistent cookies).
Cookies "sesyjne" to pliki tymczasowe, które są przechowywane w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia witryny lub przeglądarki internetowej. Cookies "stałe" są przechowywane w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
Zablokowanie plików cookies:
W celu zablokowania przesyłania tego plików typu „cookies”, należy zmienić ustawienia wykorzystywanej przeglądarki tak, by odmawiała lub usuwała określone pliki cookie. Zmiana ustawień w najbardziej popularnych wyszukiwarkach:
Google Chrome
Trzeba kliknąć na menu (w prawym górnym rogu), zakładka Ustawienia > Pokaż ustawienia zaawansowane. W sekcji „Prywatność” trzeba kliknąć przycisk Ustawienia treści. W sekcji „Pliki cookie” można zmienić następujące ustawienia plików cookie:
- Usuwanie plików cookie
- Domyślne blokowanie plików cookie
- Domyślne zezwalanie na pliki cookie
- Domyślne zachowywanie plików cookie i danych stron do zamknięcia przeglądarki
- Określanie wyjątków dla plików cookie z konkretnych witryn lub domen.
Internet Explorer 6.0 i 7.0
Z menu przeglądarki (prawy górny róg): Narzędzia > Opcje Internetowe > Prywatność, przycisk Witryny. Suwakiem ustawiamy poziom, zmianę zatwierdzamy przyciskiem OK.
Mozilla Firefox
Z menu przeglądarki: Narzędzia > Opcje > Prywatność. Uaktywnić pole Program Firefox: „będzie używał ustawień użytkownika”. O ciasteczkach (cookies) decyduje zaklikanie – bądź nie – pozycji Akceptuj ciasteczka.
Opera
Z menu przeglądarki: Narzędzie > Preferencje > Zaawansowane. O ciasteczkach decyduje zaznaczenie – bądź nie – pozycji Ciasteczka.
Safari
W menu rozwijanym Safari trzeba wybrać Preferencje i kliknąć ikonę Bezpieczeństwo. Tu wybiera się poziom bezpieczeństwa w obszarze ,,Akceptuj pliki cookie”.
Uwaga: Prosimy pamiętać, że w wyniku zablokowania plików „cookies”, niektóre funkcje witryny mogą nie działać.