Pomoc bezdomnym w okresie zimowym
Mając na uwadze aktualne warunki atmosferyczne, stanowiące wyjątkowe zagrożenie dla zdrowia i życia osób bezdomnych, jak również osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, które są samotne i nie mogą liczyć na wystarczające wsparcie rodziny informujemy o numerach telefonów pod którymi można uzyskać informacje o pomocy potrzebującym w okresie zimowym.
Bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych: 987
Policja: 997
Straż Miejska: 986
Pogotowie Ratunkowe:999
Służby Ratownicze: 112
Schronisko dla Bezdomnych Mieszkańców Będzina: 530 754 291
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Będzinie: (32)296 21 31
email:
email:
Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym znajduje się pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-bezpieczenstwa-i-zarzadzania-kryzysowego/infolinia-dla-bezdomnych.
Schroniska i noclegownie dla osób bezdomnych
Rodzaje dodatkowej pomocy:
- pomoc rzeczowa
- posiłek kilka razy dziennie
- pomoc w zdobywaniu mieszkania, pracy itp.
Schronisko dla Bezdomnych Mieszkańców Będzina przy ul. Wolskiej 45
Schronisko realizuje zadania wynikające z ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej udzielając tymczasowego noclegu oraz zapewniając między innymi możliwość wykonania zabiegów sanitarnych i utrzymania higieny osobistej, niezbędne ubranie, trzy posiłki dziennie w tym jeden gorący. Schronisko proponuje Podopiecznym między innymi udział w spotkaniach AA, konsultacjach prowadzonych przez Dział Poradnictwa Specjalistycznego MOPS w Będzinie, udzielanie pomocy finansowej jak również szeroko rozumianej pracy socjalnej. Nadzór nad Schroniskiem prowadzi Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie. Przyjęcia do Schroniska dokonują pracownicy Schroniska, po wcześniejszym uzgodnieniu z Dyrektorem MOPS w Będzinie oraz kierownikiem Schroniska na podstawie stosownych dokumentów. Pracownicy Schroniska dla Bezdomnych Mieszkańców Miasta Będzina na bieżąco współpracują z pozostałymi działami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie a w szczególności z Działem Pomocy Środowiskowej, Działem Realizacji Świadczeń oraz Działem Poradnictwa Specjalistycznego. Podopieczni Schroniska są zobowiązani między innymi do współpracowania z pracownikami socjalnymi, konsultantami i terapeutami w zakresie poprawy swojej sytuacji życiowej a w szczególności realizacji ustaleń wynikających z indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności.
Schronisko czynne jest przez siedem dni w tygodniu, przez całą dobę.